Koltuk Seçimi

4 Ekim 2019

Günün büyük kısmını ofiste masa başında geçirenler için ofis koltuklarının rahatlığı oldukça önem taşıyor. Koltukların rahatlığı sadece konforumuz için değil aynı zamanda sağlığımız için de değerli. Gününüzü kas, bel ve boyun ağrıları ile bitirmek istemiyor ve postür bozukluğuna neden olabilecek kalıcı bir duruş bozukluğundan kaçınmak istiyorsak kendimize bir iyilik yaparak rahat bir ofis koltuğu seçmemiz gerekiyor.

Ofis koltuğu seçiminde dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası;

Yüksekliği ayarlanabilir koltuk olmazsa olmazınız olsun.

İSG uzmanlarına göre ofis koltuğunun en önemli özelliği, yüksekliğinin vücudumuza uygun olarak ayarlanabilir olmasıdır. Ortalama boyutlarda bir insanın rahat oturabilmesi için ofis sandalyesinin oturma yeri 40-50 cm yüksekliğinde olmalıdır. Ancak rahat ve uzun süreli bir oturma için koltuk yüksekliği mutlaka tam olarak ayarlanabilmelidir. Yine de ayaklar yere tam olarak temas etmiyor ise altına bir destek konmalıdır.

ofiste düzgün çalışma pozisyonu

Ofis Koltuğunuzun Tekerlekli Olmasına Özen Gösterin

Bu sayede ofis koltuğunuzu masanın konumuna göre ayarlayabilir. Masaya daha yakın yada uzak oturum sağlayabilirsiniz. Ayrıca koltuğunuz ayağa kalkmadan masanızdaki bütün alanlara kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacaktır. Ancak bu bütün gün koltuktan kalkmadan çalışmanız gerektiği anlamına gelmez.

Çalışma Koltuğu arkalığı ve sırt desteğine dikkat edin

Çalışma sandalyenizdeki yaslanma kısm yeterli genişlikte olmalıdır. İdeal genişlik 30-50cm aralığıdır. Ayrıca sandalyenin yaslanma kısmına sırtınız ve beliniz tamamen kavramalı bel çukurundaki S vaziyeti bozulmaması için S şeklinde oturmayı destekleyen tasarımda koltuklar tercih edilmelidir.

Koltuk kol destekleri

Kol destekleri omuzlarınızı hafif destekleyecek yükseklikte olmalıdır. Kollarınızı sandalyenin kolçaklarına koyduğunuzda dirsekleriniz ile omuzunuz aynı oranda düz şekilde ve dirseklerinizle bilgisayar klavyesi de aynı oranda düz bir şekilde olmalıdır. Kollarınızı kolçağa koyduğunuzda dirsek üstü ve altı 90 derece açıda durmalıdır. Bu yüzden ayarlanabilir ve kalçaklı koltukları tercih etmelisiniz.

Malzeme ve tasarım seçimi

Çalışma koltuğunuzda kullanılan malzemeye dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca hava geçirgenliği olan malzeme ile kaplanmış olmasına dikkat edin. Eğer suni deri ile kaplanmış bir koltuk seçimi yapacaksanız dikiş ile ya da özel olarak şekillendirilmiş hava kanallarının olmasına özen gösterin. Bu sayede terlemeyi minimuma indirebilirsiniz.

Yorum Yap